Call Me Willie… cz. 1

Długo zbierałem się do napisania kilku słów o sprawie, która jak zdążyłem się przekonać, jest nazywana w kręgach bluesfanów „Największą Zagadką Bluesa”.

Dramatis personae: legendarny bluesowy śpiewak z Delty Willie Brown (1900-1952), amerykański badacz folkloru, „Song Hunter” Alan Lomax (1915-2002), oraz muzyk William Brown (?)

Muszę się przyznać, że nie czytałem książki A. Lomaxa „The Land Where The Blues Began” forum Weeenie Juke, Nie czytałem także eseju Gayle Dean Wardlow’a „Chasing the Devil’s Music”. Zapoznałem się z informacjami na stronie internetowej Biblioteki Kongresu, przejrzałem fora internetowe (np. Weenie Juke), zestawiłem informacje na temat sesji nagraniowych Willie’go Browna (1930. i 1941 r.) , Williama Browna w 1942 r. , a co najważniejsze, dokładnie posłuchałem tych nagrań.

W następnych wpisach zapoznam Państwa z tą historią, przedstawię znane ogólnie fakty, udostępnię informacje na temat sesji nagraniowych i będę spekulował na temat pomyłki(?) Alana Lomaxa, dzięki której zjawiskowy muzyk William Brown został skazany na kompletną anonimowość.

C.D.N.